Results

starttime
click on red box to view results
DAY 1 :: SATURDAY 24th FEBRUARYfromtoukbestcbpstatus1st call

X F01 F01 Hammer U20 Women Finals  Sophie Hitchon Blackburn Harriers 66.01m 2010Sophie Hitchon Blackburn Harriers 63.74m 2010Closed09:35

X F02 F02 Pole Vault U20 Men Finals  Adam Hague Sheffield AC 5.60 2015Neil Winter Shaftesbury Barnet Harriers 5.40m 1993Closed09:30

X F03 F03 Long Jump U20 Men Finals  Greg Rutherford Milton Keynes AC 8.14 2005Jonathan Moore Birchfield Harriers 7.98m 2001Closed10:00

X F04 F04 Shot U20 Women Finals  Sophie McKinna Great Yarmouth 17.12m 2013Sophie McKinna Great Yarmouth 16.36m 2013Closed10:35

X F05 F05 Hammer U20 Men Finals  Jake Norris Windsor Slough Eton & Hounslow 79.55 2018Taylor Campbell Windsor Slough Eton & Hounslow 78.74 2015Closed10:55

X F06 F06 Triple Jump U23 Men Finals  Tosi Fasinro Haringey AC 17.21m 1993Nathan Douglas Oxford City AC 16.42m 2004Closed11:30

X F07 F07 High Jump U23 Women Finals  Isobel Pooley Aldershot Farnham & District AC 1.96 2014Morgan Lake Windsor Slough Eton & Hounslow 1.94m 2017Closed11:25

X F08 F08 Discus U23 Men Finals  Lawrence Okoye Croydon H 68.24m 2012Lawrence Okoye Croydon H 63.66m 2012Closed12:25

X F09 F09 Shot U20 Men Finals  Carl Myerscough Blackpool & Fylde AC 21.03m 1998Tom Walsh New Zealand 20.48m 2011Closed12:35

X F10 F10 Pole Vault U20 Women Finals  Lucy Bryan Bristol & West AC 4.40m 2013Katie Byres Sale Harriers Manchester 4.36m 2012Closed12:30

X F11 F11 Long Jump U23 Women Finals  Katarina Johnson-Thompson Liverpool H 6.92 2014Jazmin Sawyers City of Stoke 6.61m 2016Closed13:30

X F12 F12 Discus U23 Women Finals  Philippa Roles Swansea 60.00 1999Eden Francis Birchfield Harriers 58.99m 2010Closed13:45

X F13 F13 High Jump U23 Men Finals  Steve Smith Liverpool Harriers & AC 2.37 1993Chris Kandu Enfield & H 2.25m 2017Closed14:25

X F14 F14 Javelin U20 Women Finals  Goldie Sayers Peterborough AC 55.40m 2001Goldie Sayers Peterborough AC 53.74m 2001Closed14:50

X F15 F15 Triple Jump U20 Women Finals  Laura Samuel Leicester Coritanians 13.75m 2010Naomi Ogbeta Trafford AC 13.36m 2017Closed15:15

X F16 F16 Javelin U20 Men Finals  Steve Backley Cambridge Harriers 79.50 1988James Whiteaker Blackheath & Bromley AC 74.64m 2017Closed16:05

X T01 T01 400m Hurdles U18 Men Trial  Alastair Chalmers Guernsey 51.22 2017 Open10:10

X T02 T02 400m Hurdles U18 Women Trial    Closed10:15

X T03 T03 400m Hurdles U20 Women Heats T42Shona Richards Windsor Slough Eton & Hounslow 56.16 2014Vicki Jamison Lagan Valley AC 57.27 1996Closed10:20

X T04 T04 400m Hurdles U23 Women Heats T43Sally Gunnell Essex Ladies AC 54.03 1988Perri Shakes-Drayton Victoria Park & Tower Hamlets 55.34 2009Closed10:35

X T05 T05 400m Hurdles U20 Men Heats T40Richard Davenport Gloucester AC 50.20 2004Niall Flannery Gateshead H 51.07 2009Closed10:45

X T06 T06 400m Hurdles U23 Men Heats T41Jack Green Kent AC 48.60 2012Nathan Woodward Tamworth AC 49.06 2011 Jack Green Kent AC 49.06 2011Closed10:55

X T07 T07 1500m U20 Men Heats T47Graham Williamson Springburn Harriers 3:36.6 1979Graham Williamson Springburn Harriers 3:39.68 1978Closed11:10

X T08 T08 1500m U23 Men Heats T61Steve Cram Jarrow & H 3:33.66 1982James Shane Newham & Essex Beagles 3:40.44 2011Closed11:25

X T09 T09 100m U20 Women Heats T19Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 11.14 2014Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 11.11 2014Closed11:40

X T10 T10 100m U23 Men Heats T20Chijindu Ujah Enfield & Haringey 9.96 2014Adam Gemili Blackheath & Bromley AC 10.09 2013Closed11:56

X T11 T11 100m U20 Men Heats T21Adam Gemili Blackheath & Bromley 10.05 2012Christian Malcolm Cardiff AAC 10.17 1998 Tyrone Edgar WG & EL 10.17 2001Closed12:16

X T12 T12 400m U23 Men Heats T33David Grindley Wigan 44.47 1992Cameron Chalmers Guernsey 45.64 2017Closed12:40

X T13 T13 400m U23 Women Heats T64Christine Ohuruogu Newham & Essex Beagles 50.28 2006Christine Ohuruogu Newham & Essex Beagles 52.43 2005Closed13:05

X T14 T14 400m U20 Men Heats T34Martyn Rooney Croydon Harriers 45.35 2006Mark Richardson Windsor Slough Eton & Hounslow 45.72 1991Closed13:20

X T15 T15 400m U20 Women Heats T35Linsey MacDonald Pitreavie AC 51.16 1980Cheriece Hylton Blackheath & Bromley AC 53.54 2015Closed13:40

X T16 T16 3000m U20 Men Straight Final  Jon Richards Cornwall AC 7:48.28 1983Paul Davies-Hale Cannock AC 7:59.55 1981Closed14:05

X T17 T17 800m U23 Men Heats T67Sebastian Coe Haringey AC 1:43.97 1978Richard Hill Notts AC 1:47.59 2007Closed14:20

X T18 T18 100m U23 Women Heats T29Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 10.99 2015Abiodun Oyepitan Shaftesbury Barnet Harriers 11.17 2001Closed14:45

X T19 T19 100m U20 Women Semi FinalsT09 T30Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 11.14 2014Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 11.11 2014Open14:57

X T20 T20 100m U23 Men Semi FinalsT10 T31Chijindu Ujah Enfield & Haringey 9.96 2014Adam Gemili Blackheath & Bromley AC 10.09 2013Open15:05

X T21 T21 100m U20 Men Semi FinalsT11 T32Adam Gemili Blackheath & Bromley 10.05 2012Christian Malcolm Cardiff AAC 10.17 1998 Tyrone Edgar WG & EL 10.17 2001Open15:13

X T22 T22 5000m U23 Men Straight Final  Tom Farrell Border Harriers 13:15.31 2012Mo Farah Windsor Slough Eton & Hounslow AC 13:58.58 2003Closed15:25

X T23 T23 800m U20 Women Heats T68Charlotte Moore Bournemouth AC 1:59.75 2002Laura Finucane Pendle AC 2:03.73 2004Closed15:45

X T24 T24 800m U20 Men Heats T66David Sharpe Jarrow & Hebburn AC 1:45.64 1986Niall Brooks Sale Harriers 1:47.29 2010Closed16:00

X T25 T25 1500m U20 Women Heats T48Zola Budd Aldershot Farnham & District AC 3:59.96 1985Melissa Courtney Shaftesbury Barnet 4:15.93 2015Closed16:25

X T26 T26 1500m U23 Women Straight Final T62  Closed16:35

X T27 T27 3K Steeplechase U20 Men Straight Final  Paul Davies-Hale Cannock AC 8:29.85 1981Beneditct Whitby Borough of Hounslow AC 8:59.09 1996Closed16:45

X T28 T28 3K Steeplechase U23 Men Straight Final  Tom Hanlon Edinburgh AC 8:16.52 1989Adam Bowden Harrow AC 8:42.92 2003Closed16:45

X T29 T29 100m U23 Women FinalsT18  Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 10.99 2015Abiodun Oyepitan Shaftesbury Barnet Harriers 11.17 2001Open17:00

X T30 T30 100m U20 Women FinalsT19  Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 11.14 2014Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 11.11 2014Open17:05

X T31 T31 100m U23 Men FinalsT20  Chijindu Ujah Enfield & Haringey 9.96 2014Adam Gemili Blackheath & Bromley AC 10.09 2013Open17:10

X T32 T32 100m U20 Men FinalsT21  Adam Gemili Blackheath & Bromley 10.05 2012Christian Malcolm Cardiff AAC 10.17 1998 Tyrone Edgar WG & EL 10.17 2001Open17:15

X T33 T33 U18 Women 2000m S/Chase Straight FinalT12 T71David Grindley Wigan 44.47 1992Cameron Chalmers Guernsey 45.64 2017Open17:20

X T34 T34 400m U20 Men Semi FinalsT14 T70Martyn Rooney Croydon Harriers 45.35 2006Mark Richardson Windsor Slough Eton & Hounslow 45.72 1991Open17:30

X T35 T35 400m U20 Women Semi FinalsT15 T63Linsey MacDonald Pitreavie AC 51.16 1980Cheriece Hylton Blackheath & Bromley AC 53.54 2015Open17:40

starttime
click on red box to view results
DAY 2 :: SUNDAY 25th FEBRUARYfromtoukbestcbpstatus1st call

X F17F17 Hammer U23 Women Finals  Sophie Hitchon Blackburn Harriers 72.97m 2013Sophie Hitchon Blackburn Harriers 69.54m 2013Closed09:35

X F18F18 Pole Vault U23 Men Finals  Steve Lewis Newham & Essex Beagles 5.71m 2008Luke Cutts Dearneside High AC 5.41m 2009Closed09:15

X F19F19 High Jump U20 Women Finals  Morgan Lake Windsor Slough Eton & Hounslow 1.94 2014Morgan Lake Windsor Slough Eton & Hounslow 1.94m 2015Closed09:40

X F20F20 Long Jump U23 Men Finals  Chris Tomlinson Newham & Essex Beagles 8.27 2002Jonathan Moore Birchfield Harriers 7.75m 2004Closed09:45

X F21F21 Shot U23 Women Finals  Myrtle Augee Bromley Ladies AC 18.19 1987Sophie McKinna Great Yarmouth 16.67 2016Closed10:50

X F22F22 Hammer U23 Men Finals  Nick Miller Border Harriers 77.55m 2015Pete Smith Birchfield Harriers 69.92m 2010Closed11:00

X F23F23 Triple Jump U23 Women Finals  Yasmin Regis Windsor Slough Eton & Hounslow 13.85m 2008Laura Samuel Birchfield Harriers 13.75m 2012Closed11:35

X F24F24 Discus U20 Men Finals  Emeka Udechuku Woodford Green & Essex Ladies 64.35m 1998Lawrence Okoye Croydon Harriers 63.92m 2010Closed12:30

X F25F25 High Jump U20 Men Finals  Steve Smith Liverpool Harriers & AC 2.37 1992Brendan Reilly Corby AC 2.25m 1991Closed12:25

X F26F26 Long Jump U20 Women Finals  Beverly Kinch Hounslow AC 6.90m 1983Katarina Johnson-Thompson Liverpool H 6.44m 2011Closed12:45

X F27F27 Pole Vault U23 Women Finals  Holly Bleasdale Blackburn Harriers 4.71m 2012Holly Bleasdale Blackburn Harriers 4.53m 2011Closed13:00

X F28F28 Discus U20 Women Finals  Eden Francis Leicester Coritanians 55.28m 2007Claire Smithson Brighton & Hove AC 54.81m 2001Closed13:40

X F29F29 Triple Jump U20 Men Finals  Tosi Fasinro Hillingdon AC 16.58m 1991Onochie Achike Crawley AC 16.28m 1993Closed14:30

X F30F30 Javelin U23 Men Finals  Steve Backley Cambridge Harriers 89.58m 1990Joe Dunderdale Lincoln Wellington 75.73m 2012Closed14:45

X F31F31 Shot U23 Men Finals  Geoff Capes Birchfield Harriers 19.48m 1971Zane Duquemin Shaftesbury Barnet H 18.88m 2013Closed14:50

X F32F32 Javelin U23 Women Finals  Kelly Morgan Windsor Slough Eton & Hounslow 64.87m 2002Goldie Sayers Belgrave Harriers 58.20m 2002Closed15:55

X T36T36 10K Walk U20 Men Straight Final  Callum Wilkinson Enfield & Haringey 40:41.62 2016Gordon Vale Surrey Walking Club 42.06.35 1981Closed09:45

X T37T37 10k Walk U23 Men Straight Final  Phil Vesty Leicester WC 40:53.60 1984Cameron Corbishley Medway & Maidstone 41:37.44 2017Closed09:45

X T38T38 10k Walk U20 Women Straight Final  Vicky Lupton Sheffield Walking Club 47:04.0 1991Emma Achurch Leicester WC 51:16.81 2014Closed09:46

X T39T39 10K Walk U23 Women Straight Final  Julie Drake Brighton & Hove 45:53.9 1990Heather Lewis Pembrokeshire H 49:06.83 2014Open09:46

X T40T40 400m Hurdles U20 Men FinalsT05  Richard Davenport Gloucester AC 50.20 2004Niall Flannery Gateshead H 51.07 2009Open10:50

X T41T41 400m Hurdles U23 Men FinalsT06  Jack Green Kent AC 48.60 2012Nathan Woodward Tamworth AC 49.06 2011 Jack Green Kent AC 49.06 2011Open10:55

X T42T42 400m Hurdles U20 Women FinalsT03  Shona Richards Windsor Slough Eton & Hounslow 56.16 2014Vicki Jamison Lagan Valley AC 57.27 1996Open11:05

X T43T43 400m Hurdles U23 Women FinalsT04  Sally Gunnell Essex Ladies AC 54.03 1988Perri Shakes-Drayton Victoria Park & Tower Hamlets 55.34 2009Open11:10

X T44T44 200m U20 Women Heats T57Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.61 2014Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.74 2014Closed11:15

X T45T45 200m U23 Men Heats T58Nethaneel Mitchell-Blake Newham & EB 19.95 2016Chris Lambert Belgrave Harriers 20.58 2003Closed11:35

X T46T46 200m U20 Men Heats T59Christian Malcolm Cardiff AAC 20.29 1998Christian Malcolm Cardiff AAC 20.32 1998Closed11:55

X T47T47 1500m U20 Men FinalsT07  Graham Williamson Springburn Harriers 3:36.6 1979Graham Williamson Springburn Harriers 3:39.68 1978Open12:20

X T48T48 1500m U20 Women FinalsT25  Zola Budd Aldershot Farnham & District AC 3:59.96 1985Melissa Courtney Shaftesbury Barnet 4:15.93 2015Open12:30

X T49T49 100m Hurdles U18 Women Trial  Alicia Barrett Chesterfield 13.40 2015 Closed12:45

X T50T50 100m Hurdles U20 Women Heats T79Alicia Barrett Chesterfield 13.07 2017Alicia Barrett Chesterfield 13.07 2017Closed12:50

X T51T51 100m Hurdles U23 Women Heats T78Cindy Ofili Woodford Green & Essex Ladies AC 12.60 2015Jessica Ennis City of Sheffield AC 13.04 2007Closed13:00

X T52T52 110m Hurdles U18 Men Trial  Jack Meredith Liverpool H 13.33 2009 Closed13:10

X T53T53 110m Hurdles U20 Men Heats T81David Omoregie Cardiff AAC 13.17 2014David Omoregie Cardiff AAC 13.17 2014Closed13:15

X T54T54 110m Hurdles U23 Men Heats T80Colin Jackson Cardiff AAC 13.11 1988Will Sharman Belgrave H 13.49 2006Closed13:25

X T55T55 5000m U23 Women Straight Final  Paula Radcliffe Bedford & Co 14:49.27 1995Rhona Auckland Banchory Stonehaven 15:59.21 2015Closed13:35

X T56T56 200m U23 Women Straight Final T77Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.07 2015Shannon Hylton Blackheath & Bromley AC 23.20 2017Closed13:55

X T57T57 200m U20 Women Semi FinalsT44 T76Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.61 2014Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.74 2014Open14:10

X T58T58 200m U23 Men Semi FinalsT45 T75Nethaneel Mitchell-Blake Newham & EB 19.95 2016Chris Lambert Belgrave Harriers 20.58 2003Open14:20

X T59T59 200m U20 Men Semi FinalsT46 T74Christian Malcolm Cardiff AAC 20.29 1998Christian Malcolm Cardiff AAC 20.32 1998Open14:30

X T60T60 3000m U20 Women Straight Final  Zola Budd Aldershot Farnham & District AC 8:28.83 1985Sian Edwards Kettering Town Harriers 9:16.38 2006Closed14:40

X T61T61 1500m U23 Men FinalsT08  Steve Cram Jarrow & H 3:33.66 1982James Shane Newham & Essex Beagles 3:40.44 2011Open15:10

X T62T62 1500m U23 Women FinalsT26    Open15:20

X T63T63 400m U20 Women FinalsT35  Linsey MacDonald Pitreavie AC 51.16 1980Cheriece Hylton Blackheath & Bromley AC 53.54 2015Open15:25

X T64T64 400m U23 Women FinalsT13  Christine Ohuruogu Newham & Essex Beagles 50.28 2006Christine Ohuruogu Newham & Essex Beagles 52.43 2005Open15:30

X T65T65 2000m S/Chase U18 Men Trial    Closed15:35

X T66T66 800m U20 Men FinalsT24  David Sharpe Jarrow & Hebburn AC 1:45.64 1986Niall Brooks Sale Harriers 1:47.29 2010Open15:50

X T67T67 800m U23 Men FinalsT17  Sebastian Coe Haringey AC 1:43.97 1978Richard Hill Notts AC 1:47.59 2007Open15:55

X T68T68 800m U20 Women FinalsT23  Charlotte Moore Bournemouth AC 1:59.75 2002Laura Finucane Pendle AC 2:03.73 2004Open16:00

X T69T69 800m U23 Women Straight Final  Christina Boxer Aldershot F & D 1:59.05 1979Katie Kirk Lagan Valley 2:02.78 2014Closed16:05

X T70T70 400m U20 Men FinalsT34  Martyn Rooney Croydon Harriers 45.35 2006Mark Richardson Windsor Slough Eton & Hounslow 45.72 1991Open16:10

X T71T71 400m U23 Men FinalsT33  David Grindley Wigan 44.47 1992Cameron Chalmers Guernsey 45.64 2017Open16:15

X T72T72 3000m S/Chase U20 Women Straight Final  Emily Pidgeon Gloucester AC 10:06.12 2005Emily Pidgeon Gloucester AC 10:06.12 2005Closed16:10

X T73T73 3000m S/Chase U23 Women Straight Final  Eilish McColgan Dundee Hawkhill 9:38.45 2012Emily Stewart Edinburgh AC 10:02.63 2012Closed16:10

X T74T74 200m U20 Men FinalsT59  Christian Malcolm Cardiff AAC 20.29 1998Christian Malcolm Cardiff AAC 20.32 1998Open16:35

X T75T75 200m U23 Men FinalsT58  Nethaneel Mitchell-Blake Newham & EB 19.95 2016Chris Lambert Belgrave Harriers 20.58 2003Open16:40

X T76T76 200m U20 Women FinalsT57  Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.61 2014Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.74 2014Open16:45

X T77T77 200m U23 Women FinalsT56  Dina Asher-Smith Blackheath & Bromley AC 22.07 2015Shannon Hylton Blackheath & Bromley AC 23.20 2017Open16:50

X T78T78 100m Hurdles U23 Women FinalsT51  Cindy Ofili Woodford Green & Essex Ladies AC 12.60 2015Jessica Ennis City of Sheffield AC 13.04 2007Open16:55

X T79T79 100m Hurdles U20 Women FinalsT50  Alicia Barrett Chesterfield 13.07 2017Alicia Barrett Chesterfield 13.07 2017Open17:00

X T80T80 110m Hurdles U23 Men FinalsT54  Colin Jackson Cardiff AAC 13.11 1988Will Sharman Belgrave H 13.49 2006Open17:05

X T81T81 110m Hurdles U20 Men FinalsT53  David Omoregie Cardiff AAC 13.17 2014David Omoregie Cardiff AAC 13.17 2014Open16:55